עד כמה ניקוי קולטי שמש יעיל?

קולטי שמש הם חלק מרכזי במערכות מים חמים רבות בישראל, והם מסייעים לחסוך באנרגייה על ידי חימום מים באמצעות אור השמש. עם זאת, לאורך זמן קולטי שמש עלולים להתלכלך ממקורות שונים, מה שפוגע ביכולתם לקלוט את אור השמש בצורה יעילה. כתוצאה מכך, ייתכן שיהיה צורך להפעיל את הדוד החשמלי בתדירות גבוהה יותר, וכך למעשה להוביל לעלייה בצריכת האנרגייה ובעלויות. ניקוי קבוע של קולטי שמש יכול לסייע בשמירה על יעילותם ועל אורך חייהם, אבל איך בדיוק עושים את זה? במאמר זה נבין ממה הקולטים מתלכלכים, איך מנקים אותם, עד כמה ניקוי קולטי שמש יעיל ומתי כדאי לפנות לאנשי מקצוע.

כיצד קולטי שמש מתלכלכים?

קולטי שמש חשופים לגורמים סביבתיים רבים שעלולים לגרום ללכלוך ולפגיעה בתפקודם, ואחד הגורמים הנפוצים ביותר הוא לשלשת ציפורים. ציפורים נוהגות לעמוד או לנוח על גבי הקולטים ולהשאיר אחריהן הפרשות הנדבקות לזכוכית ומונעות מקרינת השמש לחדור פנימה בצורה מיטבית. בנוסף, הצטברות של אבק על פני השטח לאורך זמן יכולה גם היא ליצור שכבה חוסמת. מקור נוסף ללכלוך הוא אדי פיח ולפליטות גזים מכלי רכב, והם יהיו נפוצים יותר באזורים תעשייתיים או סמוך לכבישים סואנים.

קיימים סוגי לכלוך נוספים העלולים לפגוע בתפקוד התקין של קולטי שמש, כמו למשל מפולות סלעים קטנות או גרגרי חצץ באזורים הרריים. גם זיהום אוויר יכול לתרום ללכלוך על הקולטים, בעיקר באזורים עירוניים צפופים או בקרבת מפעלים. באזורים אלה מזהמים שונים – כמו תחמוצות גופרית ותחמוצות חנקן – מרחפים באוויר ושוקעים על המשטחים החשופים. לאורך זמן מזהמים אלו יוצרים שכבה דביקה על הזכוכית שקשה לנקות.

ההשפעה של לכלוך על ביצועי קולטי השמש

כאשר קולטי שמש מתלכלכים, נפגעת יכולתם לספוג את קרינת השמש בצורה אופטימלית. שכבת הלכלוך על גבי הזכוכית מסננת חלק מהאור ומקטינה את כמות האנרגייה המגיעה אל נוזל הקירור שבמערכת. הבעיה המרכזית היא שהצטברות של לכלוך יכולה להביא לירידה ביעילות הכוללת של מערכת קולטי השמש, ושהדבר בא לידי ביטוי בירידה בכמות המים החמים המופקת ובצריכת אנרגייה גבוהה יותר לחימום המים. הפסדים אלו מצטברים לאורך זמן ופוגעים בכדאיות הכלכלית של השימוש בקולטי שמש.

בנוסף לפגיעה ביעילות, לכלוך של קולטי שמש עלול לגרום לנזקים לטווח הארוך. הצטברות של חומרים כימיים ומלחים מזיקים מאיצה תהליכי כרסום של חלקי המתכת במערכת. דבר זה מקצר את אורך החיים של הקולטים ומגדיל את הצורך בתיקונים ובהחלפת רכיבים. בנוסף, לכלוך הנדבק ומתקשה לאורך זמן הופך את הניקוי לקשה יותר, ולפעמים אפילו לבלתי אפשרי בלי לפגוע בשלמות הזכוכית.

ניקוי עצמי של קולטי שמש

בעלי קולטי שמש יכולים לנקות את הקולטים בעצמם על מנת לשמור על ביצועים מיטביים, והדרך הפשוטה והיעילה ביותר היא שימוש במים ובסבון עדין. יש לרסס את הקולט במים, למרוח עליו תמיסת סבון מדוללת ולשפשף בעדינות בעזרת ספוג או מגב רך. לאחר מכן יש לשטוף את הסבון במים נקיים. חשוב מאוד לא להשתמש בחומרי ניקוי חזקים או אגרסיביים העלולים לשרוט את הזכוכית. כמו כן, מומלץ לנקות את הקולטים בשעות הבוקר המוקדמות או לפנות ערב, כאשר הם פחות חמים, על מנת להימנע ממכות חום ומכוויות. תהליך הניקוי צריך להתבצע גם בעבור קולטי שמש לדוד, כמו גם עבור קולטי שמש לחשמל או לבריכה.

לצד השימוש במים וסבון ניתן להיעזר בכלים ובשיטות נוספות לשיפור יעילות הניקוי העצמי. מגב עם ידית טלסקופית יאפשר גישה נוחה לכל שטח הקולט, במיוחד במקומות גבוהים או צרים. שואב אבק רטוב או יבש עם מוט הארכה יכול לסייע בשאיבת לכלוך שלא דבוק לקולט. בכל מקרה יש לנהוג בזהירות ולהימנע מהפעלת לחץ מוגזם על הזכוכית.

מתי כדאי להשתמש בחברת ניקוי מקצועית?

למרות שניקוי עצמי מספק בהרבה מהמקרים, קיימים מצבים שבהם עדיף להיעזר בשירותי ניקוי מקצועיים. כאשר מדובר בלכלוך כבד במיוחד, כמו שכבות עבות של אבק ושומנים שהצטברו לאורך שנים, קשה להסירם ביסודיות באמצעים ביתיים. חברות מתמחות מצוידות בחומרי ניקוי ובציוד מתקדם המסוגלים להתמודד עם אתגרים אלו ביעילות. בנוסף, לעתים נדרשת עבודה בגובה או טיפול בקולטים שאינם נגישים, מה שמצריך ציוד בטיחות מתאים ואנשי מקצוע מיומנים.

הזמנת שירותי ניקוי מקצועיים יכולה להיות כדאית גם כאשר הקולטים ספגו נזק מסוים. למשל, קולטים שנפגעו ממפולות סלעים או מברד עלולים לסבול משריטות ומסדקים זעירים בזכוכית. במצב כזה עדיף שצוות מנוסה יעריך את הנזק ויבצע ניקוי עדין שלא יחמיר את הבעיה. חברות מקצועיות גם יכולות לזהות בעיות נלוות כמו דליפות, ולתת המלצות לגבי תיקונים נדרשים.

לסיכום בנושא ניקוי קולטי שמש

ניקוי קולטי שמש הוא תהליך חשוב היכול לסייע לכם לחסוך באנרגייה ובכסף, ואף להאריך את אורך חיי קולטי השמש שלכם. מומלץ לבצע ניקוי יסודי של קולטי השמש אחת לשנה לפחות, וניתן לעשות זאת בעצמכם או להיעזר בשירותיה של חברת ניקוי מקצועית.

ניקוי קולטי שמש

שתפו:

צרו קשר

השאירו פרטים בסיסיים ואנו נשוב אליכם עם כל המידע

צרו איתנו קשר

השאירו פרטים בסיסיים ונציג מטעמינו יצור איתכם קשר

לוחות סולאריים

פאנלים סולאריים

ש לכם גג או שטח חקלאי ואתם כמו כל בן אדם שפוי מבקשים לעשות רווח בטוח? מוטב שגם אתם תשקלו להתקין פאנלים סולאריים – אחד מהטרנדים שצוברים לאחרונה תאוצה, וזאת כי מדובר בטרנד שאינו רק מיישר קו עם המגמה הירוקה, אלא הוא בראש ובראשונה מסייע להרוויח כסף – מעניק תשואה מדהימה ואף כפולה מזו שניתן לקבל בעולם הנדל”ן (השקעה שבין היתר מצריכה הון ראשוני הרבה יותר גדול).

לקריאה »
פאנלים סולארים על הגג - אנרגיה ירוקה

מערכת סולארית

כיום בעידן הירוק אנרגיה סולארית מאוד פופולארית. בכוחה לייצר חשמל באמצעות מערכות טכנולוגיות מתקדמות. פה ראוי לציין שמדינת ישראל מהווה חלוצה בתחום ומנצלת ביעילות את שעות השמש הרבות שבורכנו בהן. המערכת מתבססת על המרה של אנרגיה שאגורה בקרני השמש באמצעות הליך פיזיקלי. מכאן ששלל אנשים מבקשים לנצל את האנרגיה הזמינה – לחסוך בהוצאות החשמל, לשמור על הסביבה וכן, גם לעשות כסף, וזאת כי החשמל שמיוצר באמצעות המערכת משמש עבור צריכה פרטית ואילו עודף החשמל מוזרם ישירות לרשת החשמל הארצית – בתמורה להחזר כספי.

לקריאה »
נגישות

ייעוץ מקצועי ללא התחייבות

השאירו פרטים ונציג ישוב אליכם עם כל המידע בנושא אנרגיה סולארית