איך עובד לוח סולארי?

בשנים האחרונות אפשר להבחין כי חברות בתחומים ובענפים שונים בוחרות להתקין לוחות סולאריים על גגות המבנים שלהן, על הקירות או על הקרקע בנכס. זאת על מנת להפיק אנרגיה סולארית זולה ואמינה ולחסוך כסף רב על חשמל. אם אתם תוהים לעצמכם מהו בכלל לוח סולארי וכיצד הוא עובד, במאמר זה נסביר כל מה שרציתם לדעת על לוח סולארי. אך ראשית, מהי בכלל אנרגיה סולארית? אנרגיה סולארית היא אנרגיה שמקורה בקרינת השמש, אנרגיה מתחדשת שניתן לייצר ממנה חשמל. ניתן לנצל את האנרגיה הזאת באופן מיידי או לאגור אותה.

ממה מורכב לוח סולארי?

לוח סולארי הוא התקן המיועד להפקת אנרגיה חשמלית באמצעות קליטת קרינה אלקטרומגנטית מהשמש. התהליך הפיזיקלי של הפקת אנרגיה חשמלית נקרא פוטו וולטאי (Photovoltaic Cell – ראשי תיבות של PV).  הלוח הסולארי מורכב משתי שכבות של מוליכים למחצה העשויים לרוב מסיליקון. שתי השכבות האלו עברו אילוח – הוספה של חומר זר בכמות מזערית כדי להגביר את המוליכות החשמלית שלו.

פאנלים סולאריים

כיצד פאנל סולארי מייצר חשמל?

כאשר הפוטונים (חלקיק המהווה מנה של קרינה אלקטרומגנטית) שבקרן השמש פוגעים בשכבה העליונה של הסיליקון, השכבה העליונה משחררת אלקטרונים (חלקיקים יסודיים תת אטומים) שעוברים לשכבת הסיליקון השנייה. אז נוצר למעשה זרם חשמלי. לאחר שנוצר זרם החשמל, הוא משורשר בין תאי הפאנל ונאסף על ידי כבלים אל המהפך (הממיר) שממיר את הזרם החשמלי לזרם חליפין שאותו אפשר להזרים לרשת החשמל.

איך עובד לוח סולארי?

אחרי שזרם החשמל עבר את הממיר, הוא ינוע במערכת החשמל ויספק לכם את האנרגיה שלה אתם זקוקים כדי להפעיל את מכשירי החשמל בנכס שלכם, כמו מחשבים, מזגנים, נורות, תנורים, מקררים וכל מכשיר חשמלי אחר. אם הלוח הסולארי ייצר עבורכם יותר זרם חשמלי ממה שצרכתם בפועל, הזרם העודף יועבר באופן אוטומטי לחברת החשמל שתשלם לכם על כך, בהתאם להסכם הרכישה שנחתם עם החברה.

לוח סולארי בשטח פתוח

תוכלו לחבר את הממיר למערכת בקרה חכמה שתאפשר לכם לשלוט בניתוב הזרם החשמלי שמייצרים אותם פאנלים סולאריים, לשמור אותו בסוללה או לשלוט בהעברה שלו לחברת החשמל. כך תוכלו להפיק את המירב מהלוחות הסולאריים.

לסיכום, לוחות סולארים מאפשרים לכם לייצר בעצמכם חשמל וליהנות מחיסכון כלכלי משמעותי בחשמל תוך שמירה על איכות הסביבה. כדי לייעל את המערכת הסולארית המותקנת בביתכם או בעסק שלכם, יש לתכנן היטב את התקנת הלוח הסולארי. הלוח הסולארי חייב להיות חשוף ככל הניתן לקרינה ישירה של השמש, אך יחד עם זאת יש לספק לו הגנה מפני פגעי מזג האוויר תוך התחשבות בתנאים השטח במקום.

תמונה של לוח סולארי

שתפו:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp

צרו קשר

השאירו פרטים בסיסיים ואנו נשוב אליכם עם כל המידע

צרו איתנו קשר

השאירו פרטים בסיסיים ונציג מטעמינו יצור איתכם קשר

ייעוץ מקצועי ללא התחייבות

השאירו פרטים ונציג ישוב אליכם עם כל המידע בנושא אנרגיה סולארית