מונה חשמל

כאילו לא די בזינוק המחירים הכללי במשק, גם מחירי החשמל התייקרו עם פתיחתה של שנת 2023 בלא פחות מ-8.2%. ולכן אם עד היום לא נפגשתם פנים אל פנים עם מונה החשמל בבית, עכשיו יש לכם סיבה מעולה לבדוק את תקינותו, למדוד את הצריכה החודשית ולוודא שהיא באמת תואמת את החשבוניות שאתם מקבלים. אז איך עושים את כל זה? זה די פשוט, בואו ונתחיל:

מהו מונה חשמל?

גשו לארון החשמל בבית, היכן שמצוי המפסק המרכזי (השאלטר). אם הוא לא שם ואתם מתגוררים בבניין, תמצאו אותו בארון החשמל הקומתי או בקומה התחתונה של הבניין. כאן נמצא מונה החשמל, שמודד את פעימות זרימת החשמל במערכת לפי קוט”ש. כל מכשירי החשמל שפועלים אצלכם מחושבים על ידי המונה, כפול התעריף לכל יחידת קוט”ש – 62.50 אגורות נכון לשנת 2023.

כיום מרבית המונים הפכו לדיגיטליים, כך שאין צורך שנציג חברת החשמל יגיע לבדוק את המונה ידנית והמדידות מתקבלות ישירות ובזמן אמת, כך שמבוצע לכם החישוב ולאחר מכן נשלחת החשבונית. יחד עם זאת, כל אדם זכאי לגשת למונה החשמל שלו, לעקוב אחר הצריכה ולוודא את תקינותה. אם אתם לא בטוחים מהו מונה החשמל האישי שלכם, פשוט בדקו את המספר שמופיע בחשבון החשמל שלכם וחפשו את המונה בעל אותו המספר.

כדאי לקרוא: חיסכון בחשמל

קריאת מונה חשמל

אחרי שווידאתם שמספרו הסידורי של המונה תואם את החשבונית שלכם, יש לקרוא את המספר שמוצג בו, כולל הספרה הימנית ביותר שאחרי הנקודה העשרונית. הפער בין קריאת המונה לזו שמופיעה בחשבונית החשמל האחרונה מהווה את הצריכה החודשית שלכם.

כעת, יש להכפיל את הפער הזה בתעריף החשמל – 62.50 אג’ ליחידת חשמל כדי לקבל את עלות הצריכה הכוללת שלכם.

קריאת מונה חשמל דיגיטלי

המונה הדיגיטלי מציג תמונת מצב מדויקת יותר לצריכת החשמל בבית, כך שחברת החשמל תחייב אתכם לפי הצריכה האישית ולא על בסיס השערות או מכוח הגעתו של נציג לקריאה פיזית. את המונה קוראים באותו האופן, כמו כל מונה מכאני וותיק, כך שמתעדים את המספר על הצג בתחילת החודש ובסיומו ועורכים ביניהם את ההשוואה.

המספרים מאפשרים לכם לזהות בזמן אמת את המכשירים שזוללים יותר חשמל בבית ובכך לקבל החלטה מושכלת לגבי צריכת האנרגיה והחיסכון בחשמל.

חישוב חשמל לפי מונה

אז איך עובד תהליך חישוב החשמל וכיצד תדעו שהחשבון שקיבלתם באמת נכון? הנה המידע המעודכן לגבי תעריפי החשמל לכל סוג מונה:

סוג המונה/ סוג הלקוח

תשלום קבוע חלוקה (כולל מע”מ)

תשלום קבוע אספקה (כולל מע”מ)

מונה חד פאזי (לקוח דו חודשי)

9.64 ₪13.42 ₪

מונה תלת פאזי (לקוח דו חודשי)

11.16 ₪13.36 ₪

לקוח חודשי

151.94 ₪104.01 ₪

למחירים אלה יש להוסיף את הספק הקיבולת (KVA) ליחידה לשנה, בתעריף של 3.97 ₪.

אז איך מחשבים את כל זה בפועל?

נשתמש בדוגמה לפיה אדם צרך במהלך החודשים ספטמבר-אוקטובר 300 קוט”ש ובדירתו מונה חד פאזי 40 אמפר (כלומר KVA 9.2):

התעריף על פי צריכת החשמל – 62.50 X 300 = 187.5 ₪

תשלום קבוע – (9.64 + 13.42) X 12, חלקי 365 כפול 60 = 45.48 ₪

תשלום ספק הקיבולת – (3.97 X 9.2) חלקי 365 כפול 60 = 6 ₪

סכום החשבונית של ספטמבר-אוקטובר: 238.98 ₪

שימו לב: התשלום הקבוע ותשלום ספק הקיבולת מחושבים על בסיס שנתי, כך שצריך לבדוק בכל פעם את הבסיס השנתי וממנו לחשב את התעריף, כפול מספר הימים שאליהם מתייחסת החשבונית.

מה עושים אם יש פער בין חישוב החשמל לבין החשבונית של חברת החשמל?

לעתים קורה שהחשבונית שמגיעה מחברת החשמל לא תואמת את רמת הצריכה במונה שלכם. אז מה עושים? חברת החשמל מאפשרת לצרכנים לדווח לה על קריאות מונה עדכניות ובהתאמה היא תערוך מחדש את חשבון החשמל או לחילופין תפצה אתכם על הטעות ותפחית מהסכום העודף בחשבונית הבאה.

לדיווח על בעיה לחברת החשמל, חייגו למוקד 103 והקריאו למוקדנ/ית את המספרים שעל גבי המונה. אופציה נוספת היא לצלם את המספרים ולשלוח דרך אתר חברת החשמל או בסמס למספר 055-7000103.

שימו לב שלעתים “קפיצה” בצריכת החשמל מאותתת על בעיה במונה. כדי לוודא שלא זה מקור הפער, עליכם להוריד את המפסק הראשי לכמה רגעים ולבדוק אם מונה החשמל ממשיך לעבוד בזמן הזה. אם כן, סימן שהוא התקלקל ובמקרה הגרוע אולי מישהו גונב מכם חשמל. כך או כך מומלץ להזמין חשמלאי מוסמך שיטפל בבעיה.

חשוב שתדעו שאתם זכאים לבדיקה בחינם כל שלוש שנים מחברת החשמל. אם ניצלתם את הזכאות פעמיים בשלוש השנים האחרונות, תחויבו לשלם על הבדיקה רק אם המונה נמצא תקין.

מה לסיכום?

קריאת מונה חשמל היא פעולה חשובה ואפילו הכרחית בעידן של יוקר מחיה, בו גם החשבונות הבסיסיים עלולים להוציא כל משק בית סביר מאיזון כלכלי. אם תעקבו מעת לעת אחרי הצריכה שבמונה החשמל, תוכלו לצפות מראש את גובה התשלום של החשבונית הקרובה וגם לנסות לצמצם את הצריכה בזמן אמת ולחסוך בעלויות.

שאלות נפוצות

יש לגשת למונה שמספרו הסידורי זהה לזה שבחשבונית החשמל שקיבלתם ולקרוא את המספר שמופיע בו. צריכת החשמל שלכם בקוט”ש היא ההפרש בין נתוני המונה לאלה מהחשבונית.

עלות הצריכה לקוט”ש בשנת 2023 היא 62.50 אגורות, אליה יש להוסיף את עלות התשלום הקבוע (בהתאם לסוג המונה – חד או תלת פאזי) ואת מחיר הספק, חלקי 365 כפול 60. ההסבר המלא בכתבה.

ניתן לחייג למוקד 103 ולהקריא את המספר שמופיע במונה או לצלם אותו ולשלוח דרך אתר חברת החשמל או בסמס למספר 055-7000103.

קריאת מונה חשמל

שתפו:

צרו קשר

השאירו פרטים בסיסיים ואנו נשוב אליכם עם כל המידע

צרו איתנו קשר

השאירו פרטים בסיסיים ונציג מטעמינו יצור איתכם קשר

מערכת סולארית ביתית

אנרגיה סולארית

השמש מאז ומעולם היוותה מקור אנרגיה בלתי נדלה ועל כן החוכמה היא לנצל את האנרגיה שניתנת בחינם ובמקביל למזער שימוש באנרגיה חלופית – אנרגיה מזהמת, שמכלה משאבים ושמובילה לתחלואה. מכאן שאם יש לכם שטח אדמה לא מנוצל או לחלופין גג שיש עליו מקום, שווה לשקול להתקין מערכת סולארית בכדי לייצר חשמל ולשמור על הסביבה. תוהים כיצד מנצלים את האנרגיה הסולארית, כיצד ממירים אותה ומהי המגמה הכללית בארץ? אתם מוזמנים לקבל מספר תשובות חשובות וירוקות במיוחד.

לקריאה »
נגישות

ייעוץ מקצועי ללא התחייבות

השאירו פרטים ונציג ישוב אליכם עם כל המידע בנושא אנרגיה סולארית