מהי עבודה בגובה? כל מה שצריך לדעת על הבטיחות ועל התקנות

התקנה של פאנלים סולאריים כוללת עבודה קשה ובלא מעט מקרים גם מסוכנת, בעיקר כשמדובר בעבודה בגובה. עבודה בגובה נהיית מסוכנת במיוחד אם לא מקפידים על התקנות ושומרים על הבטיחות האישית. מהי עבודה בגובה, איך אתם יכולים להגן על עצמכם מפני פציעה בעת העבודה בגובה ומה עוד צריך לדעת? המשיכו לקרוא.

מהי עבודה בגובה?

עבודה בגובה מוגדרת בתור עבודה שקיים בה סיכון ממשי לנפילה מגובה של שני מטרים ומעלה. על מנת להגן על עובדים בגובה ולשמור על בטיחותם, פרסם משרד הכלכלה והתעשייה תקנות מיוחדות בנושא, המפרטות את אמצעי הבטיחות הנדרשים, את הציוד שיש להשתמש בו ואת ההכשרה וההדרכה שעל העובדים לעבור לפני ביצוע עבודות בגובה.

אחת הדרישות המרכזיות של התקנות היא שכל עובד בגובה יעבור קורס עבודה בגובה מתאים על מנת להכשיר אותו לביצוע העבודה בצורה בטוחה. נוסף על כך, התקנות מחייבות שימוש בציוד מגן אישי כמו רתמות בטיחות וקסדות הגנה, וכן קובעות את הסטנדרטים לגבי פיגומים, סולמות ומתקנים לעבודה בגובה.

למי מיועדות תקנות העבודה בגובה?

התקנות מתייחסות לכל העובדים המועסקים בעבודות מסוכנות בגובה. ולגבי מהי עבודה בגובה נזכיר שהיא עבודה שאינה על הקרקע, כמו עבודות בנייה, שיפוצים, תחזוקת מבנים וניקיון חלונות בבנייני קומות. תקנות אלו רלוונטיות גם לעבודות אחרות שבהן קיימת סכנה של נפילה מגובה כמו עבודה על גגות, מנופים, פיגומים וסולמות.

המעסיקים נדרשים להקפיד על קיום התקנות ולוודא שהעובדים עומדים בדרישות המתאימות של הכשרה וציוד מגן. גם העובדים בעצמם צריכים להיות מודעים לחשיבות המילוי אחר התקנות, שנועדו בראש ובראשונה לשמור על שלומם ובטיחותם.

אילו כללים כוללות התקנות?

חלק מרכזי בתקנות קובע את החובה של המעסיק לספק לעובדים את הציוד המתאים, וכן לדאוג להדרכתם המקצועית ולהסמכתם בקורס עבודה בגובה.

כמו כן, המעסיק חייב למנות מנהל עבודה האחראי על הבטיחות באתר אשר יפקח על קיום נוהלי העבודה הבטוחים. התקנות גם מגדירות כללים נוספים לגבי השימוש בסולמות, בפיגומים ובמתקנים לעבודה בגובה, כמו למשל החובה לעגן את הסולם היטב לפני העלייה עליו.

קיימות גם הנחיות לגבי השימוש ברתמות בטיחות, בקווי עיגון ובכבלי אבטחה שנועדו למנוע נפילה של העובד. אם מדובר בעבודה מסוכנת במיוחד, יש להכין תוכנית הדרכה מפורטת לעבודה הספציפית.

סכנות העבודה בגובה

עבודה בגובה טומנת בחובה סיכונים רבים אשר עלולים לגרום לפגיעות חמורות ואף למוות. הסכנות העיקריות הן:

 • נפילה מגובה: זוהי הסכנה הנפוצה ביותר בעבודה בגובה ועלולה להיגרם כתוצאה ממשטחים חלקים, מסולמות רעועים, מציוד לא תקין, ממעקות לקויים, מטעויות אנוש ועוד. נפילה מגובה עלולה לגרום לשברים, לפגיעות ראש, לפגיעות פנימיות ואף למוות.
 • פגיעה מחפצים נופלים: בעת עבודה בגובה קיים סיכון לפגיעה מחפצים כמו כלי עבודה, ציוד, פסולת או חומרים אחרים העלולים ליפול מלמעלה. פגיעה כזו עלולה לגרום לפציעות קשות ואף למוות.
 • החלקה או מעידה: סכנה זו קיימת בעיקר בעבודה על משטחים רטובים, חלקים או לא יציבים. החלקה או מעידה עלולה לגרום לפציעות בגפיים, בגב ואף לפגיעות ראש.
 • שאיפת אבק וגזים: בעבודה בגובה קיים סיכון לשאיפת אבק, גזים רעילים או חומרים מסוכנים אחרים. שאיפה של חומרים אלו עלולה לגרום לבעיות נשימה, לפגיעה בריאות ואף למוות.
 • פגיעות חשמל: בעבודה בסביבת קווי חשמל או מתקנים חשמליים, קיים סיכון לפגיעות חשמל. פגיעה כזו עלולה לגרום לשריפות, לפציעות קשות ולמוות.

שימו לב שאם הפגיעה כתוצאה מהתאונה היא קשה ומשמעותית וכוללת שברים, פגיעות ראש, פגיעה בכושר העבודה או נכות, מומלץ ליצור קשר עם עורך דין נזיקין בחיפה או באזור מגוריכם בהקדם האפשרי. עורך דין טוב יוכל להעריך את סיכויי התביעה ולסייע לכם במימוש זכויותיכם.

מהי עבודה בגובה

הגשת תביעה לביטוח לאומי כתוצאה מפגיעה

עובדים שנפגעו כתוצאה מעבודה בגובה עשויים להיות זכאים להגיש תביעה לביטוח לאומי ולדרוש פיצויים בגין נזקי גוף, אובדן שכר וירידה בכושר העבודה. המקרים העיקריים שבהם הגשת תביעה לביטוח לאומי בגין עבודה בגובה היא אפשרית כוללים:

 • פגיעה פיזית כתוצאה מנפילה מגובה, פגיעה מחפצים נופלים, החלקה, מעידה או חשיפה לחומרים מסוכנים.
 • מחלת מקצוע כתוצאה משאיפת אבק, גזים או חומרים מסוכנים אחרים.
 • פגיעה נפשית הכוללת חרדה, דיכאון או פוסט טראומה כתוצאה מהאירוע.

התנאים להגשת תביעה

 • אם הפגיעה אירעה במהלך עבודתו של העובד ובקשר ישיר אליה.
 • אם קיימת ראיה רפואית המאשרת את קיומה של הפגיעה.
 • אם העובד לא תרם בכוונה לסיכון שהביא לפגיעה.

ציוד מגן אישי

אחת הדרכים היעילות ביותר למנוע תאונות בעבודה בגובה היא השימוש בציוד מגן אישי תקני ומתאים. התקנות מחייבות כל עובד בגובה להצטייד בפריטי המגן הבאים:

 • קסדת מגן
 • נעלי בטיחות
 • כפפות
 • רתמת בטיחות

איך שומרים על בטיחות בעבודה בגובה?

על מנת לצמצם את הסיכוי לתאונות, יש לנקוט בכמה צעדים חשובים:

 1. הכשרה מתאימה של העובדים, הכוללת קורס בטיחות מקיף.
 2. שימוש בציוד מגן תקני, ובדיקת תקינותו באופן שוטף.
 3. הקפדה על נוהלי עבודה נכונים והיצמדות לתכנית העבודה שנקבעה.
 4. ערנות גבוהה בעת העבודה ודיווח על כל מפגע או מצב מסוכן.
 5. שמירה על תקשורת בין העובדים לבין מנהל העבודה בשטח.

לסיכום

עבודה בגובה יכולה להיות מסוכנת, אך הקפדה על כללי הבטיחות יכולה למזער משמעותית את הסיכון ולמנוע תאונות. אם כל עובד יפנים את חשיבות העניין, ייקח אחריות אישית ויפעל בהתאם להוראות, נוכל ליצור סביבת עבודה בטוחה לכולם.

המידע באתר הוא לא חוות דעת מקצועית או המלצה מקצועית מכל סוג שהוא, כדי לקבל את הטיפול או את הייעוץ המדויק יש לפנות למומחה בתחום בלבד.

מהי עבודה בגובה

שתפו:

צרו קשר

השאירו פרטים בסיסיים ואנו נשוב אליכם עם כל המידע

צרו איתנו קשר

השאירו פרטים בסיסיים ונציג מטעמינו יצור איתכם קשר

החזר השקעה מפאנלים סולאריים

החזר השקעה מפאנלים סולאריים

לצד המודעות הגוברת לנושאים הסביבתיים בשנים האחרונות וכניסתן של המערכות הסולאריות ללבה של תעשיית האנרגיה הירוקה בארץ, מביאים עמם הפאנלים הסולאריים גם בשורות כלכליות מעניינות.

לקריאה »
נגישות

ייעוץ מקצועי ללא התחייבות

השאירו פרטים ונציג ישוב אליכם עם כל המידע בנושא אנרגיה סולארית